Sosyal Sorumluluk Proje Grubu

Sosyal Sorumluluk Proje Grubu

    Sosyal Sorumluluk Proje Grubu, IEEE ODTÜ’nün dört yıl önce kurulmuş bir koludur. Amaçlarımız; bilim ve teknolojiyi aynı potada eriterek, ilkokul ve lise öğrencilerini teknik yönden geliştirmek, kadınların iş ve gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlara çözümler aramak, dezavantajlı gruplara teknik eğitimler sağlamak, engellilerin günlük hayatta karşılaştığı problemleri belirleyip bu sorunları çözmeye yönelik projeler yürütmek, toplumdaki sosyal sorumluluk kavramı bilincini arttırmak ve bu doğrultuda doğaya ve çevreye yararlı sosyal sorumluluk projeleri üretmektir.

Bu amaçlara ulaşmak için geçtiğimiz senelerde “Anlat Okulunu”, “Engelsiz Hazine Avı”, “TISP” projelerini gerçekleştirdik, sokak röportajları yaptık ve işaret dilinde videolu sözlük oluşturmak için çalışmalara başladık.

Anlat Okulunu projesi, geçen senelerde düzenlediğimiz, ilkokul ve lise öğrencilerini teknolojiyle bir araya getiren, onlara teknolojinin sadece bilgisayar oyunundan ibaret olmadığına yönelik çalışmalar yaptıran bir yarışmadır. Anlat Okulunu projesiyle, öğrenciler hayallerindeki okulları tasarlamak ve bu okula yönelik bir internet sitesi hazırlamak için bir şans yakalarlar. Ayrıca ODTÜ’de düzenlenen 3 günlük kamp sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından arkadaşlar edinirler ve kendilerini sosyal açıdan da geliştirirler. Bu sene ismi “Anlat ………” olarak değişen projemizin konusu bundan böyle her yıl değişecektir.

 

Diğer projemiz olan Engelsiz Hazine Avı, üniversite öğrencilerinin, engellilerin günlük hayatta karşılaştığı engelleri anlamalarına, okullarının erişilebilirliği hakkında bilinçlendirilmelerine ve kampüsteki engelleri tespit etmelerine yönelik çok etaplı bir yarışmadır. Bu etkinliğimizde oynadığımız küçük oyunlarla, çevremize karşı olan farkındalığımız artar. Oyun sürecinde yarışmacılar engellilerle empati kurmaya çalışarak buldukları engelleri stickerlarla işaretler ve onların yaşadığı zorluklara çözüm bulup kampüsteki diğer insanlarla paylaşarak diğer arkadaşlarımızın da bilinçlenmesini sağlarlar.

Başka bir projemiz olan TISP (Teacher in Service Program), ortaokul 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik, çocukları bilinçlendirmeyi ve onlara temel mühendislik, matematik ve fen kavramlarını anlatmayı amaçlayan bir projedir. Okullara gidip onlara temel düzeyde sunumlar yapıyor, üyelerle beraber oynanan eğlenceli oyunlarla yaratıcılıklarını keşfetmeleri sağlıyor, takım içinde yer alma ve problemleri çözme gibi beceriler kazandırmaya çalışıyoruz. Bu projenin en önemli amaçlarından biri de çocuklara örnek olabilmek, onların hayatlarında olumlu etkiler bırakabilmektir.

Bunlardan başka bu yıl ilki düzenlenecek olan IEEE ODTÜ Hour of Code etkinliğini de biz yapmaktayız. Çocuklara kodlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek ve onlara kodlamayı sevdirmek amacıyla yaptığımız bu projede çocuklar eğlenceli temalar eşliğinde kodlamaya bir giriş yapmaktadır.

Tüm bu projelerin yanı sıra hafta sonu herkesin katılımına açık  işaret dili eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerden sonra siz de işaret dili sözlüğümüze bir şeyler katabilirsiniz. 😄

Bu dönemde de projelerimizi geliştirerek ve yeni projeler inşa ederek sosyal sorumluluk kavramının hayatımızda aslında ne kadar önemli olduğunu anlatmayı hedefliyoruz. Eğer siz de çevrenize yardımcı olmanın mutluluğunu; fikirlerinize, yaratıcılığınıza ve hayallerinize saygı duyan ve bu hayallerinizi gerçekleştirmenizde daima yanınızda olup sizi destekleyen bir toplulukta eğlenerek yaşamak istiyorsanız, bize katılın ve planlarımızı hep birlikte gerçekleştirelim.

Berk TOSUN
Sosyal Sorumluluk Proje Grubu Koordinatörü
ME #1