Women in Engineering

                           Nedir Women in Engineering?

 IEEE Women in Engineering,kısaca WIE,kadınların hem mühendislik ve bilim alanlarında hem de sosyal hayatlarında daha aktif,ön planda ve güçlü olmalarını amaçlayan uluslararası en büyük meslek örgütüdür.Kadınların mühendislikte ve iş hayatlarında karşılaştıkları sorunlara ve bu sorunların olası çözümlerine dikkat çeker.
IEEE ODTÜ WIE de bu amaçlar doğrultusunda kurulan,sene içerisinde üyeleriyle birlikte yaptığı toplantılar,düzenlediği etkinlikler ve çıkardığı projelerle kadınların toplumdaki ve iş hayatlarındaki yerinin bilinçlendirilmesi için çalışan bir proje grubudur.

 

                        IEEE ODTÜ WIE bu sene neler yaptı?

Seneye P&G İnsan Kaynakları Direktörü Bilgehan Ergenekon’un katıldığı WIETalks ile başladık.

Kasım ayında ODTÜ Teknokent’te 25 üyemizin katılımıyla "İş Hayatında Kadın ve Kariyer" konulu ve "Kırmızı" temalı sohbetimizi gerçekleştirdik.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde CitiBank Menkul Kıymet Saklama Bölüm Başkanı Seda Demir ve TAİ Eğitim Uçakları Mühendisliği Kıdemli Müdürü Aylin Ararat Gökalp katılımıyla art arda iki WIETalks gerçekleştirdik.

                            

"Mühendislikte Kadın" temalı MOWIE Kısa Film Yarışmamızın 2.sini düzenledik.Üniversite gençlerinin mühendislikte kadının yeri hakkında bilinçlendirilmesi , kadınların mühendislik hayatında karşılaşabileceği sorunlara çözümler getirilmesi, var olan bu sorunlar çerçevesinde toplumda farkındalık yaratılmasını amaçlayan yarışmamızın jürisinde Filmler ve Filimler Yöneticisi/Seslendirmen Taha Ulukaya, film direktörü Anıl Kaya, film çevirmeni Cem Özdemir gibi isimlerin yanısıra Ericson ve Sinematek gibi önemli şirketler yer aldı.

                Peki ya önümüzdeki sene neler yapacağız?

Sene içerisinde üyelerimizle beraber teknik gezilere katılmak,yepyeni workshoplar yapmak ve mühendislikte kadının yerinin güçlendirilmesi için seminerler düzenlemek,seminerlere katılmak öncelikli amaçlarımızdan olucak.

Hayallerin sınır tanımadığı topluluğumuzda hayallerimizin kadını olmak için engel olan ne var ki?

Melike YILDIRIM
WIE Başkanı
EE #2
Merve ÇIKI
WIE Başkan Yardımcısı
EE #1