Robotics and Automation Society

       IEEE ODTÜ Robotik ve Otomasyon Topluluğu (Robotics and Automation Society) 2007 yılında IEEE ODTÜ’nün alt birimi olarak kurulmuştur. RAS kurulduğu yıl ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü’nün tahsis ettiği laboratuvarla birlikte tam anlamıyla aktif olarak çalışmaya başlamıştır. RAS, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora seviyesinde yapılan robotik çalışmalarını lisans öğrencileri arasında yaygınlaştırmayı kendisine amaç edinmiştir. RAS laboratuvarı kuruluşundan günümüze kadar bu amacı gerçekleştirmek adına, başta Orta Doğu Teknik Üniversitesi olmak üzere, ülkenin çeşitli yerlerindeki mühendislik öğrencilerinin ve robotik gönüllülerinin projelerini gerçekleştirdiği, yaratıcı fikirler ürettiği ve sürekli bilgi paylaşımında bulunduğu bir platform olagelmiştir. RAS, yeni üyelerini teorik ve pratik eğitimlerle, teknik ve sosyal olarak geliştirmektedir. Bu eğitimler, üyelerin robotik dünyası hakkında fikir edinmeleri ve kendi fikirlerini daha da geliştirmeleri adına, çeşitli zorluk seviyelerinde olmak üzere, her sene düzenlenir. Eğitimlerini tamamlayan üyelerimiz kendi projelerini oluşturabilecek veya var olan projelere katkıda bulunacak seviyede bilgi ve birikime sahip olurlar. Çizgi veya ışık izleyen robot, arama kurtarma robotu gibi bireysel projeler dışında büyük çaplı olarak RIoT, Ballbot, Ayn, Quadcopter ve Robot Kol projelerinde Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerindeki hocalar ile akademik alanda da çalışılır. RAS, tüm bu çalışmalarına devam ederken Türkiye ve dünya genelinde robotik yarışmalarına katılır ve çeşitli alanlarda ödüller alır.

RIoT(RAS Internet of Things)

RIoT, nesnelerin internetini kullanarak, projelerimizi gerçekleştirdiğimiz RAS laboratuvarını daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için laboratuvar aletlerinden ve ortamdan sensörler vasıtasıyla aldığı verileri Wi-Fi yardımıyla tek bir ortamda(cloud) toplayıp, onları işleyerek laboratuvarı kullananlarıyla etkileşime girmesini sağlamak öncelikli hedefimizdir.

Ballbot

Ballbot, bir topun üzerinde dengede duran geliştirilebilir robot platformudur. Yaygın robotlardan farklı olarak sabit durmanın aksine hareket halindeyken daha dengelidir. Bu özelliğini hareket organı olarak kullandığı toptan alır. Topun üzerinde durması robota her yöne kısıt olmaksızın hareket edebilme yetisi verir. Dinamik dengenin kendisine kazandırdığı bir özellik ise çok geniş bir boy-kilo aralığında dengesini koruyabilmektedir ve bu sayede insanlarla etkileşime geçmesini kolaylaştıracak boylarda bile hareketini çok dengeli bir şekilde sürdürebilir.

Ayn

Ayn, Arapça kökenli ‘göz’ anlamına gelen kelime, görüntü işleme teknolojisinin çalışıldığı projemize isim vermiştir. Kinect hareket kamerası ile alınan RGB-D (kırmızı, yeşil, mavi ve derinlik) dijital verilerinin bilgisayar (ROS) yardımı ile işlenerek anlamlı veri haline getirme çalışmasıdır. İnsanların hareketlerinin izlenmesi ve anlamlandırılması, makine öğreniminin bileşenidir. Matematik, biyoloji, istatistik gibi pek çok dalı içinde bulunduran makine öğrenimi, yapay zeka teknolojisinin geniş bir alt alanıdır.

Quadcopter

Quadcopter veya quadrotor helicopter, yükselme gücünü dört adet motordan alır. Motorlar fırçasız olduğundan yüksek devirle dönerek yeterli itiş gücünü sağlamaktadır. Karşılıklı iki motoru saat yönünde, diğer ikisini tersi yönünde süren dört farklı motor sürücü (ESC) ile istenilen açıda ve torkta her bir rotoru ayrı kontrol eden bir işlemciye sahiptir. Denge, kumanda ve kontrolünün dışında projenin geleceğinde görüntü işleme teknolojisini entegre etmek ve otonom kontrolünün yapılması planlanmaktadır.

 

Eren Emre AYDIN
RAS Başkanı
EE #3