Robotics and Automation Society

RAS, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora seviyesinde yapılan Robotik Ar-Ge’sini lisans öğrencileri arasında da yaygınlaştırmayı kendisine amaç edinmiştir. Daha önce lisans seviyesindeki hiçbir robotik topluluğunun başlamaya cesaret edemediği robotik projelerinin bir ilke imza atılarak RAS bünyesinde hayat bulacağı görülmüştür. Çizgi izleyen robot ve sumo robot yapmak gibi temel robotik çalışmalarını kendisine bir merdiven olarak kullanan RAS, RIoT (RAS Internet of Things), Ballbot gibi daha ciddi projelerle yoluna devam edip Türkiye ve dünya genelinde robotik yarışmalarına katılıyor.

RIoT(RAS Internet of Things)

RIoT, nesnelerin internetini kullanarak, projelerimizi gerçekleştirdiğimiz RAS laboratuvarını daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için laboratuvar aletlerinden ve ortamdan sensörler vasıtasıyla aldığı verileri Wi-Fi yardımıyla tek bir ortamda(cloud) toplayıp, onları işleyerek laboratuvarı kullananlarıyla etkileşime girmesini sağlamak öncelikli hedefimizdir.

Ballbot

Ballbot, yaygın robotlardan farklı olarak sabit dururken değil de hareket halindeyken daha dengelidir. Bu özelliğini hareket organı olarak kullandığı toptan alır. Bu sayede her yöne kısıt olmaksızın hareket edebilir. Dinamik dengenin kendisine kazandırdığı bir özellik ise çok geniş bir boy-kilo aralığında çok dengelidir ve bu sayede insanlarla etkileşime geçmesini kolaylaştıracak boylarda bile hareketini çok dengeli bir şekilde sürdürebilir.

 

Oğuz ÖZDEMİR
RAS Başkanı
EE #2